Útulky pro fretky ...
V klasických městských útulcích (pro zatoulaná domácí zvířata) si často s fretkami moc nevědí rady, jsou příliš "divoké", v záchranných stanicích je naopak nechtějí brát s odůvodněním, že se nejedná o divoké, ale domácí zvíře, pro které které nejsou určeny.
Útulky specializované na fretky (seznam níže na stránce) tak zatím fungují víceméně v domácích azylech. A to je vlastně i pro fretky dobře.
Náš Klub dlouhá léta pomáhal fretkám v nouzi "pouze" prostřednictvím finančních příspěvků z Fondu pro ohrožené fretky (FOFR), v září 2010 se podařilo zprovoznit klubový útulek (raději bychom ovšem byli, kdyby nebyl potřeba).
Fretčí útulek Klubko (FUK)
Marcela Veselá poskytne střechu nad hlavou, fyzickou péči a láskyplnou náruč, Klub materiální a finanční zajištění - tak zněla dohoda, která odstartovala fungování klubového útulku pro fretky "Klubko" se sídlem v Berouně. Marcele byla v té době velkou oporou (fakticky i psychicky), rádkyní i pomocnicí kamarádka Jana Mráčková z Plzně, sama rovněž dlouholetá zkušená chovatelka fretek.
Rozšíření působnosti FUK
Po dvou letech úspěšného fungování FUK, opět v září 2012, jsme se na členské schůzi KCHPF domluvili (a odhlasovali), že spojíme síly a vezmeme "pod klubová křídla" Azýlek Fredy, který provozovala Jana B. Hejduková (v Praze) a Lucie Lichtenbergová (v Trnové u MB).
Konkrétní podmínky fungování, spolupráce a kompetencí, a oficiální stvrzení rozšíření působnosti FUKu, byly dojednány na schůzce vedení KCHPF, FUK a Azýlku Fredy dne 4..listopadu 2012. Azýlek Fredy skončil jako samostaný útulek a FUK se po dvou letech působení v Berouně rozrostl o dvě pobočky - v Praze a Trnové u MB.
Útulek se dosud (r. 2014) neprofesionalizoval, stále ještě jej provozujeme jako dobrovolnou aktivitu v domácnostech několika nadšenců - členů Klubu. A protože naše pobočky nejsou nafukovací, začali jsme zkoušet tzv. "dočasnou péči u opatrovníka". Opatrovníkem se může stát každý zkušený a prověřený chovatel (i nečlen Klubu), který je ochotný u sebe doma přechodně (do doby adopce nebo do přesunu na některou pobočku) ubytovat a starat se o 1-3 fretky. Stejně jako v pobočkách Klubka i opatrovníkům proplácíme náklady na veterinární péči, krmivo, pamlsky a pohonné hmoty, neproplácíme amortizaci vozu ani práci.
Péče o fretky v útulku Klubko
Všechny fretky odcházející z našeho Fretčího útulku Klubko jsou bez průjmu, odsvrabené a očkované (neočkujeme jen ty starší pěti let). Pokud je třeba, absolvují i další léčebné zákroky vč. operativních.
Pokud byste i Vy chtěli FU Klubko nějak podpořit, pak číslo účtu je 83268319/0800, variabilní symbol 1111. Vítaná je také materiální pomoc v podobě granulí, pelíšků, vitamínových past apod.
Ale úplně největší radost nám uděláte, když některou z "našich" fretek adoptujete a dáte jí nový, láskyplný domov.
Další útulky pro fretky a domácí azyly
(víte-li o dalším, dejte nám vědět):
- Fretky Boleslav o. s.
- Fretky Ostrava o. s.
- Fretka v Plzni (Fretky na půdě o.s.)
- Monika Kolaříková, Třebíč - momasek@seznam.cz, tel. 607 417 714, 724 270 467
Fretky přijímají také:
-
Městský útulek v Praze-Měcholupech
-
Útulek Dášenka v Jablonci n. Nisou
. |
Další kontakty na:
- útulky v ČR (pro domácí mazlíčky)
- záchranné stanice v ČR (pro volně žijící živočichy)
- přehledný seznam útulků a ZS dle měst,
obsahuje také užitečné návody co dělat, když zjistíte např. týrání zvířat
Jakýkoli útulek nebo záchranná stanice uvítá Vaši pomoc - jedno zda finanční, materiální nebo třeba fyzickou, při výrobě kotců či voliér. Nejvíce ale ocení, když některého z jejich dočasných svěřenců se vším všudy přijmete za svého.
Fakticky, a pokud to není možné, pak alespoň virtuálně.
|
. . . .