Našel jsem fretku, co teď?
Našli jste zatoulanou ztracenou fretku, nebo spíš ona si našla Vás, a Vy nevíte, co si počít?
- v první řadě byste ji rozhodně měli vzít k veterináři, který ji prohlédne, zda je zdravá, ošetří a zbaví případných parazitů. Buď on nebo nějaký zkušený chovatel vám poví, zda jde o samce či samici a jak je přibližně stará
- pokud veterinář navíc najde i čip, je napůl vyhráno - šance, že se dohledá majitel, resp. že fretku někdo postrádá, je v případě čipovaného zvířete poměrně vysoká
- v každém případě o nálezu fretky informujte městskou policii, útulky, záchranné stanice, prodejny krmiv, veterináře, sousedy,...
- rozvěste letáčky s popisem fretky, datem a místem nálezu a kontaktem na sebe
- dejte inzerát do rubriky Ztráty a nálezy, hledající chovatelé se sem často obracejí
- promyslete si, zda po dobu hledání majitele svěříte fretku nějakému útulku, nebo zda ji necháte u sebe. Toho není nutné se bát, protože i zvířátko, které při odchytu ve stresu kouše, se většinou za pár dní uklidní a zkrotne. Pro ten případ si pročtěte také článek Co si počít s nalezencem?
- jako "první pomoc", jak se o fretku postarat, si stáhněte leták Fretka v kostce, kde najdete všechny základní informace.
Proč se fretky ztrácejí a proč nepřijdou samy zpátky domů?
Nebezpečí, které na fretky číhá venku
Počítejte i s tím, že se majitel nemusí najít
Zejména pokud najdete odrostlé dospívající mládě (okolo 6-9 měsíců), je dost pravděpodobné, že ho někdo z domu vyhodil úmyslně. Mnozí lidé se snadno nadchnou pro roztomilé fretčí čumáčky, ale nenastudují si dostatek informací o jejich chovu.
Když pak zvířátko přijde do puberty a začne kousat, nevědí, že to za pár měsíců přejde, ani co s takovým divochem dělat.
Takové "ztracené" fretky bývají v útulcích zpravidla na podzim, zatímco jaro patří fretkám, které se vydaly hledat partnera a nenašly cestu zpět.
Čtěte také Co si počít s nalezencem?