Chovatelský standard fretky podle AFA
zdroj American Ferret Association, Inc.
Chovatelský standard The American Ferret Association, Inc. byl vytvořen na podporu chovu zdravých fretek, odpovídajících stavbou těla původnímu určení fretek.
Odbočení od „normy“ je na závadu, stejně jako šlechtění znaků, které se běžně u fretek (Putorius putorius furo) nevyskytují.
související: Kodex chovatele
Jako téměř jistý potomek tchoře tmavého
(Mustela putorius) je fretka dobře přizpůsobena k prolézání a obývání nor, kde pronásleduje, loví a zabíjí kořist, která může být někdy i mnohokrát větší. V důsledku toho jsou pro kostru a svalstvo fretky typické dva mimořádné znaky: síla a ohebnost.
Kostra je celkově protažená. Na její délce se podílejí neobvykle dlouhé obratle (zejména v krční a bederní oblasti páteře). Naproti tomu nohy jsou zkrácené, aby usnadnily přístup do nor.
Opora pro protaženou kostru a uzpůsobení k chytání, zabíjení a přenášení kořisti v podzemí
Tak se u fretek (tchořů) vyvinula neobyčejná svalovina, která jim dává mnohem větší sílu než by odpovídalo velikosti těla.
A jako by silná kostra a svalstvo nestačily, je fretka také mistrem v ohebnosti. Díky omezení prostředím, ve kterém loví a pohybuje se, se u fretky (tchoře) vyvinula kostra (zejména páteř, prsní kost, kotníky a zápěstí) tak, že umožňuje výkony hodné hadí ženy nebo Houdiniho.
Svalová a kosterní soustava fretky společně tvoří zvíře obdivované pro sílu i ohebnost.
Výstavní standardy AFA
The American Ferret Association, Inc. má ve svých výstavních standardech fretek nejpropracovanější a nejprofesionálnější systém rozlišování typů jejich vzhledu. AFA rozlišuje jednak zbarvení fretek, dále sleduje koncentraci zbarvení a umístění bílých znaků, vzájemnou kombinací vzniká až okolo stovky různých barevných typů:
,
.
|
ChovNarozdíl od svých divokých příbuzných (M. putorius) jsou fretky výsledkem spíše umělého („lidského“) než přírodního výběru. Lidé mohou zvířata vybírat podle vlastností, které by mohly, ale také nemusely být vhodné pro fretku, kdyby žila ve volné přírodě. Uznávaní chovatelé dbají v chovu na předávání geneticky vhodných („zdravých“) vlastností a při šlechtění by měli vždy upřednostňovat tělesné znaky odpovídající tchoři. |
KastraceKastrace fretky je u samce i u samice velký zásah do fyziologie. Pokud je fretka vykastrována ještě před dosažením pohlavní dospělosti, bude mít jinou tělesnou stavbu, než fretka nekastrovaná nebo kastrovaná až po dosažení dospělosti. Časně kastrované fretky mají o něco méně kostní hmoty a nižší hustotu kosti než později kastrované nebo nekastrované. Navíc se jim tvoří také menší svalová hmota v důsledku odstranění vlivu steroidů odpovědných za růst svalů. Fretky kastrované po dosažení dospělosti ztratí část svalové hmoty, ale často jsou i tak svalnatější a robustnější než časně kastrovaní jedinci. |
StravaPřevážná většina domestikovaných fretek je krmena granulovanou stravou. Faktory jako jsou růst, onemocnění, stres nebo aktivní způsob života aj. mohou zvýšit nároky fretky nad možnosti běžného suchého krmiva. V důsledku toho může fretka začít jíst větší množství potravy, aby uspokojila zvýšenou potřebu některé složky. Pak ale strava překročí nároky na jinou složku potravy a výsledkem může být fretka s nadváhou, s nedostatečnou svalovou hmotou nebo napětím nebo s abnormálním vývojem kostry. |
PohybVětšina fretek je pro jejich vlastní bezpečí i chovatelovo pohodlí chována v kleci. Ačkoliv do určité míry je ubytování v kleci nezbytné, pokud v ní fretka tráví příliš mnoho času a nemá dostatek podnětů a pohybu, může dojít ke ztrátě svalové hmoty. Úbytek svalů může vést po čase k úbytku kostní hmoty. Kromě vlivu dalších faktorů, fretky si přirozeně uchovají takové svalové napětí, které odpovídá množství jejich pohybu. |
Možná nevíte, že:
-
názvosloví jednotlivých barev se liší mezi americkými a britskými prameny, aniž by šlo o další a další barvu - například Blaze (US) = Badger (GB) = harlekýn (ČR)
- ve standardech AFA nenajdeme angoru. Je to zdůvodněno tím, že jedinci tohoto typu se na výstavách neumisťují dobře kvůli slabé tělesné stavbě a AFA odmítá angory uznat z důvodu zdravotních důsledků přešlechtění (nízká hustota kostí, tendence ke kostním nádorům, slabá stavba těla, krátká délka života okolo tří let)
- protože albíni nemají žádné barvivo, nemohou mít ani žádnou kresbu. Tmavooká bílá fretka s různým množství zbarvených pesíků (v jakékoliv barvě) se označuje jako DEW Pattern. Tmavooké bílé fretky (DEW) NIKDY nemají černé oči, jak se může zdát z fotografií a občas se také mylně uvádí, ale vždy jen tmavě vínové (na černé nemají dost pigmentu).
- ponožky mohou mít fretky s jakoukoliv barvou a koncentrací zbarvení (tedy např. Sable Standard Mitt, Sable Roan Mitt, Sable Point Mitt, …).
- ačkoliv některé prameny zaměňují barvy Champagne a Cinnamon, nejde o totéž! Mnohem vzácnější skořicové fretky (Cinnamon) mají jasně patrný silně načervenalý nádech pesíků.
- tzv. stříbrné fretky jsou u AFA řazeny jako Black Mitt (= heavy silver), Black Roan Mitt (medium silver) a DEW Patterns (light silver) s 90% bílých pesíků
- v anglických pramenech uváděné zbarvení Butterscotch (karamelové) laikové často používají pro fretky Champagne nebo Cinnamon. Někdy se předpokládá, že by mělo jít o vzácné zbarvení s teple hnědými pesíky a načervenalou podsadou, které se však v posledních desetiletích nevyskytlo.
- někdy je možné setkat se s označením Mutt (voříšek) používaným pro všechny "podivnosti", jako jsou fleky a skvrny ("dalmatin") a další neobvyklé znaky.
- předpokládá se, že neobvyklé znaky (Mutt) a bílé znaky na hlavě (Panda, Blaze) způsobuje Waardensburgův gen, který je často spojován s dědičnou hluchotou. Zejména u fretek s celou hlavou bílou (panda) je hluchota velmi častá!
Děkujeme viceprezidentce AFA, paní Mary Mc Carty - Houser, za konzultace a laskavé svolení s využitím překladu soutěžních standardů AFA. |