Historie fretek – odkud pocházejí?
Stephanie Warzecha, pro KCHPF přeložila Pavla Henzlová
Zdá se, že první přesný záznam o využívání fretek se týkal jejich pomoci při potlačování králičího moru na Baleárských ostrovech kolem roku 200 po Kr. Odtud pochází myšlenka, že fretky mohly být domestikovány přibližně v oblasti Středomoří k získávání králíků jako zdroje lidské potravy. Fretky a králíci mají dlouhou společnou historii (mohli byste si myslet, že po tak dlouhé době se z nich stali nejlepší kamarádi).
Lidé pohlíželi na králíky jako na zdroj obživy, takže kam šli králíci, tam byly současně brány i fretky… po celé Evropě.
Fretky jsou také spojovány s královskou rodinou
Existují záznamy o německém císaři Fridrichu II, že používal fretky (pravděpodobně) v roce 1245. Přibližně ve stejné době v Asii v roce 1221 Chán Genghis používal fretky pro lov (kdo by si to byl pomyslel?!).
Rukopis „Livre de Chasse“ [Kniha o lovu] Gastona Phebuse, hraběte z Foix, který vládl v jižní Francii a severním Španělsku kolem roku 1387, popisuje fretkování s fretkami s náhubky (umíte si jen představit, že byste se pokoušeli nasadit fretce náhubek ? No ano, je to tak…ty rozmazlené chlupaté prdelky by pak zanechávaly své malé pozdravy po celém domě, aby vám udělily lekci!) a používání síťovek pro lov.
Fretka ve středověku
Ve středověku bylo fretkování spojeno se sokolnictvím. Fretky byly vpouštěny do králičích nor, aby vyhnaly králíky, zatímco sokolové pak králíky chytali, když vybíhali z nory (králíci neměli žádnou šanci na záchranu!).
V té době byly fretky také chovány v hodovních síních, aby vyháněly, požíraly a plašily drobnou havěť. Dáma možná nosívala malou fretku v rukávu své róby a vypouštěla ji, když spatřila hlodavce (krysu nebo myš). Tehdy byly fretky zjevně menší, a to z důvodu špatné výživy (a zjevně i mnohem méně čilé!).
Na obraze je královna Alžběta I se svojí fretkou (umělec však dodal fretce královského vzezření tím, že jí přidal tečky!).
V historii fretek není žádná zmínka o bílých fretkách nebo o albíncích až do roku 1551, kdy byly v Británii popsány fretky „barvy počůrané vlny“. V době renesance byla žena, která provozovala bylinkářství a mluvila se svojí černou kočkou nebo světlou fretkou, považována za čarodějnici (myslím, že to znamená, že z tohoto pohledu by mnoho žen nemělo šanci na přežití…. vím, že já bych hořela na hranici hned).
Fretky také vystupují ve folklóru, např. Irové věřili, že mléko, ze kterého se napila fretka, bylo požehnané. Kolem fretek vznikly i písně, tance a karetní hry.
Ve viktoriánské době více zdomácněla kočka, a stejně tak i fretka. Ačkoli fretkám nebylo dovoleno žít v domě, žily často ve svých klecích na dvoře.
Fretka je velice blízká příbuzná tchoře, avšak vědci nevědí, zda byla fretka domestikována z evropského tchoře, stepního tchoře nebo jejich křížence. Přesný vztah těchto zvířat je nejistý, neboť bylo zjištěno, že při spáření v laboratorních podmínkách mohou zplodit plodné potomstvo.
Staronová fretka z Ameriky
Existuje ohrožený druh divoké fretky, který byl nedávno znovuobjeven v Americe, a to černonohá fretka. Kromě toho je ještě několik malých masožravých savců s protáhlým tělem, kteří patří do rodiny lasicovitých – Mustelidae, a kteří mají ve svém obecném označení také slovo „fretka“. Zajímavostí ohledně původu názvu je samotné slovo „fretka“, které je odvozeno od latinského slova furittus a znamená „zlodějíček“ (jsem si jista, že tento název dává smysl každému, kdo má vlastní zkušenost s tím, když neví, kam se poděly klíče nebo jiné věci, aby je pak našel po několika dnech stresování v malé fretčí skrýši…jsou to velice drzé potvůrky!).
Divoká fretka na Novém Zélandu
Nový Zéland má největší populaci kříženců fretky a tchoře. Byly sem dovezeny z Anglie v letech 1879 až 1883, když se farmáři dožadovali nějakého zásahu proti populaci králíků, která se v té době vymkla kontrole (králíci byli také dovezeni – škoda, že se nepoučili ze své první chyby). Dovezenými zvířaty byly fretky, tchoři, kříženci fretek, lasičky a hranostajové. Bohužel, jakmile se dostali králíci pod kontrolu, začaly fretky požírat původní novozélandské ptactvo, které do té doby nemělo žádného přirozeného predátora (chudinky ptáčci).
Historie fretek je strašně zajímavá, nemyslíte?!
.
FERRETNEWS č. 55, leden 2015mmm