Kdo jsme
Klub chovatelů a příznivců fretek je zapsaný spolek, který se zrodil z iniciativy několika nadšenců již v roce 2002, tehdy jako občanské sdružení.
Historie praví, že zakládajícími členy Klubu byly Petra Nerandžičová, Petra Hlaváčková a Martina Soušková, první členská schůze pak proběhla 25. srpna 2002 (stanovy).
Co chceme:
- zvyšovat znalosti chovatelů a tím
- zlepšovat podmínky chovu fretek
- zvyšovat informovanost laické veřejnosti
- pomáhat fretkám v nouzi
- spolupracovat s chovatelskými kluby u nás i v zahraničí
- podporovat dobré chovatele a zdravé odchovy
Co děláme:
- ze všech svých sil se snažíme realizovat jednotlivé body z "Co chceme"
Hlavním smyslem Klubu bylo a stále je vzájemnou výměnou zkušeností a poznatků zlepšovat podmínky chovu fretek a zvýšit informovanost laické veřejnosti. Obojí se podařilo zejména vytvořením webových stránek www.fretka.cz (jejich současná podoba vznikla v roce 2010), kde je možné nalézt základní informace o chovu fretek, veterinární okénka, inzerci i rozsáhlé diskuzní fórum (původní diskuzní fórum).
Povědomí o fretce se snažíme rozšířit i pořádáním nejrůznějších akcí
pro členy, ale i nečleny Klubu. Vyrážíme na společné víkendy, pravidelně "pálíme čarodějnice", připravujeme dětské dny, organizujeme členské schůze a pravidelně v září se scházíme na velkém podzimním srazu. Pro fretky pořádáme preventivní veterinární prohlídky a Valentýna - nabídku samců ke krytí.
Máme za sebou již dvě úspěšně zvládnuté mezinárodní výstavy fretek. Mnozí z nás iniciují různá setkání i mimo tyto "oficiální" akce Klubu. Pro své členy máme připraven i vzor smlouvy na koupi-prodej fretky, aby mohli sebe i svá zvířata lépe ochránit před nepoctivci nebo nezodpovědnými chovateli.
Nejúčinnější propagace fretek
je bezpochyby televize, proto vítáme i pozvánky na různá natáčení a nebráníme se ani reportážím z našich akcí. Mezi nejvýznamnější (ale nikoli jediné) počiny v tomto směru patří reportáž do pořadu pro seniory Barvy života (Fretka - vhodný společník?), kde nám pan Čech udělal velkou radost krásným přáním, v útulku s námi krátkou reportáž natočil štáb pořadu Chcete mě?, nejvíc vzpomínáme na velmi milého pana Srstku.
Aktuality z dění v Klubu
informace o akcích právě proběhlých i budoucích, veterinární okénka a další zajímavosti naleznou naši členové několikrát do roka v Klubovém zpravodaji "Ferretnews". Členové Klubu mají na všechny akce pořádané Klubem samozřejmě vstup volný a na zboží v Klubovém obchůdku, který nabízí potřeby pro fretky i věci pro potěchu chovatelů, mohou uplatnit členské slevy.
Již tradičně je to například kalendář nejen s fretčími fotkami, ale zejména s fretčími jmény, které v průběhu několika let chovatelé nashromáždili a v kalendáři si je přáli mít, stříbrné přívěsky a náušnice ve tvaru fretky, nebo třeba triko se stylizovaným obrázkem fretky doplněné výstižným textem.
Usilujeme o omezení prodeje fretek ve zverimexech
a zlepšení podmínek, ve kterých jsou tam drženy. Pevně věříme, že naše připomínky a návrhy z jednání na MZe budou zapracovány do připravované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání a že letáky pro zverimexy, které jsme připravili a průběžně distribuujeme, pomohou alespoň prozatím a částečně.
Pomoc fretkám v nouzi
(tzn. ztraceným, opuštěným, nalezeným), které jsou velmi často nemocné nebo zraněné, vidíme jako jeden z nejdůležitějších cílů Klubu. Finančně přispíváme útulkům a záchranným stanicím, v jejichž péči se tyto fretky nacházejí, a snažíme se jim prostřednictvím nabídek na diskusním fóru najít co nejdříve nové majitele. V září 2010 se nám podařilo zprovoznit i vlastní útulek (Fretčí útulek Klubko) pro opuštěné a nalezené fretky, i když bychom opravdu byli raději, kdyby nebyl třeba.
Podpora chovu zejména drobných chovatelů
kteří se zaměřují na zdravá mláďata bez ohledu na atraktivitu vzhledu, jako je barva nebo délka srsti, a svým vrhům (a svým fretkám vůbec) se plně věnují, je dalším našim cílem. Chceme, aby označení "Chovatelská stanice" pod záštitou Klubu chovatelů a příznivců fretek bylo zárukou kvalitní chovatelské péče a zejména zdravých a silných mláďat. Takové odchovy bychom rádi registrovali, ale v současné době bohužel nemáme dost aktivních dobrovolníků, ochotných věnovat svůj čas a spoustu práce na skutečně efektivní kontroly celého chovu (nejen samotných mláďat) a na celou s tím spojenou širokou agendu.
Navíc současná situace v chovu fretek nás donutila poněkud přehodnotit priority a věnovat se spíše protipólu chovatelských stanic - útulkům. Fretkám "přebytečným" - ať už nalezeným nebo z nějakého důvodu nechtěným. Projekt CHS se z tohoto důvodu zatím bohužel ocitl na vedlejší koleji. Jestliže se ale časem najde více nadšenců (možná právě Vy?), ochotných věnovat se "na plný úvazek" náročné a zodpovědné práci kolem chovatelských stanic a na vlastní náklady se vzdělávat "v oboru", uvítali bychom, kdyby se na projektu "chovatelské stanice pod záštitou KCHPF" začalo naplno pracovat.
Pokud Vás naše aktivity zaujaly
a chcete naši činnost podpořit nebo se na ní dokonce spolupodílet, budeme velmi rádi, když se i Vy stanete naším členem. Po obdržení Vaší přihlášky a uhrazení ročního členského příspěvku na č. ú. 83268319/0800 Vám obratem zašleme Průkaz člena Klubu.
Na stejné číslo účtu je možné zaslat
i finanční příspěvek do Fondu pro ohrožené fretky (VS 9999 nebo do zprávy pro příjemce uvést "FOFR"), který byl založen a je využíván výhradně na pomoc fretkám v nouzi i pro Fretčí útulek Klubko (VS 1111 nebo do zprávy pro příjemce uvést "FUK"). Tyto příspěvky (na FOFR nebo FUK) nejsou v žádném případě používány na běžnou klubovou činnost.
Milé přání od pana Vladimíra Čecha nás |
opravdu moc potěšilo. |
|