Týrání zvířat
Vendula Linková
Setkali jste se s týráním zvířat, rádi byste proti tomu něco udělali a nevíte jak? Co se vlastně děje, když týrání ohlásíte, a kdo se tím zabývá?
Snad se vám v tom alespoň částečně podaří zorientovat po přečtení stručného „výcucu“ z přednášky MVDr. Tomanové z MěVS Praha, která proběhla 15. září 2014 v rámci podzimního setkání chovatelů fretek v Praze.
Týráním zvířat se zabývají a řeší ho
- Státní veterinární správa (KVS, MěVS) = dozorové orgány
- obce (městské úřady) = správní orgány
Při podezření na týrání zvířat kontaktujte písemně (poštou nebo mailem, možno i anonymně) některý z výše uvedených orgánů a v oznámení uveďte:
- kde k týrání dochází (soukromý objekt, prodejna, apod.)
- kdo je týrán (druh a počet zvířat)
- kdo týrá (jméno a přesná adresa)
- jak týrání probíhá – popište stávající stav (ubytovací podmínky zvířat, jakým způsobem k týrání dochází, jakých metod se užívá, pokud jste byli svědkem konkrétní situace, popište danou situaci i s časovými údaji.)
V závažných případech neváhejte kontaktovat policii ČR.
Státní veterinární správa (SVS) ze zákona nemá povinnost zpětně informovat stěžovatele o výsledku šetření, proto chcete-li být informováni, zprávu si vyžádejte.
U kontrol prováděných u právnických osob (např. prodejny), nemusí SVS tyto kontroly předem hlásit, může je provést kdykoliv. Při kontrolách prováděných u fyzických osob (občané), musí občan se vstupem SVS do soukromého objektu souhlasit! V případech, které nejsou akutní (nejedná se o ohrožení života zvířete), je povolení ke vstupu vyjednáno telefonicky či obsílkou (3 týdenní lhůta). Pokud je ohrožen život zvířete, požádá SVS o součinnost policii, aby mohla vstoupit na cizí pozemek a jednat.
SVS může podat návrh na odebrání zvířete
Odebrání zvířete provádí obec v součinnosti s odchytovou službou. Lze vydat i předběžné rozhodnutí o odebrání zvířete, pokud to vyžaduje jeho zdravotní stav, nebo pokud se jedná o opakované týrání. Odvolání proti rozhodnutí o odebrání zvířete nemá odkladný účinek.
Vlastníkem zabraného zvířete se stává stát. Obec může vydat zákaz chovu na podnět SVS, případně dát podmínky, za jakých může chov nadále pokračovat. Více informací najdete zde: Zákon na ochranu zvířat proti týrání 2013 (zákon č. 246/1992 Sb.)
FERRETNEWS č. 54, leden 2014