Co si počít s nalezencem?
V na jaře a v létě se ztrácí nejvíc fretek, na podzim je zase nejvíc těch, které někdo vyhodil, protože přišla do puberty a začala kousat a smrdět... Může stát, že jste nějakou našli anebo u Vás tak nějak skončila a Vy nechcete ohrozit sebe ani svá "domácí" zvířata.
Takže pokud se ujmete nalezence, kterému chcete dát nový domov, měli byste dodržet několik základních zásad:
- alespoň týden ho držte v karanténě (nejlépe v jiné místnosti), odděleně od ostatních fretek i jiných zvířat
- po kontaktu s ním si umyjte ruce (vhodné je dezinfekční mýdlo) a převlečte se, ať zamezíte případnému přenosu infekčních chorob a parazitů
- co nejdříve s nalezencem navštivte veterináře (nejlépe takového, který rozumí fretkám), kromě základní prohlídky je nutné udělat i výtěr z uší a pod mikroskopem zkontrolovat, zda fretka nemá ušní svrab. Pokud fretka - samice, vykazuje příznaky dlouhodobé říje, je nutné říji ukončit.
- zejména první týden pečlivě sledujte jeho zdravotní stav, zda se neprojeví viróza či průjem nebo zda nemá parazity (blechy, klíšťata, ušní svrab, střevní parazity).
Pokud má fretka průjem, nemusí se vždy jednat o závažný zdravotní problém. Důvodem může být pouze nevhodná strava posledních dnů. Kvalitní granule pro fretky či vařené kuřecí maso (prsní bez kůže) s rýží problém vyřeší. Pokud ne, navštivte veta.
Fretka může kousat, ale většinou se po pár dnech vlídného zacházení, klidu a dostatku jídla zklidní. Přesto buďte zejména v prvních dnech opatrní. Pokud kouše stále, je možné, že je v říji (samec) nebo prochází falešnou březostí (více o důvodech, proč fretky koušou).
Náklady na základní veterinární vyšetření a nezbytné ošetření (případně i krmivo),
je možné Vám po doložení platebních dokladů a posouzení oprávněnosti čerpání
zpětně uhradit z účtu FOFRu.
Několik rad, co si počít s právě nalezenou fretkou, najdete také v článku Našel jsem fretku, co teď?