Pach a kastrace samců
Petra Nerandžičová
Kastrace u samců bývá doporučována jako lék na kousání, zápach a kde co dalšího. Problém je, že u fretek je všechno trošku jinak než třeba u koček a podobná zobecnění platí jen částečně. Zápach fretek je kapitola sama pro sebe.
Každý živočich je cítit - i člověk
Kdo se s tím nedokáže smířit, musí si pořídit plyšáka. Zejména u samců (ale v menší míře i u samic) musíme rozlišovat různé druhy pachu.
Pach tělíčka závisí na:
- velikosti (u samice méně než u samce)
- ročním období (v říji je opravdu silnější)
- a především na našem vztahu k hygieně
Pokud fretka páchne špínou, nepomůže veterinář
ale voda a prací prášek. Nesmíte zapomínat na důkladnou očistu všech oblíbených pelíšků, které jsou obvykle cítit víc než fretka - a naopak, voňavý pelíšek i fretku náležitě "naparfémuje".
Samotnou fretku většinou není třeba koupat, pokud není opravdu vyválená zvenku v hlíně nebo blátě a podobně. Ostatně - většina chovatelů tvrdí, že jim fretka voní.
Pach z análních pachových žláz
fretka vypouští při úleku. Kastrace z nikoho hrdinu neudělá, lepší je fretku ochočit a dobře socializovat, aby se nebála lidí. Dříve bylo možné nechat pachové žlázy operativně odstranit, ale od jara 2004 to zakazuje zákon č. 246/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, na ochranu zvířat proti týrání, a to v paragrafu 4, odst. 1 g).
Pach výkalů
(na který jakýkoliv zásah veterináře nemá vliv) a pach moči, která je u samců v říji výrazněji cítit. Většina samců však intenzivně značkuje močí pouze první rok, s věkem tato aktivita klesá. Pokud dostatečně často čistíte fretčí záchodek, případně používáte do písku deodorační přípravky, není to tak tragické.
Po odstranění "nehod” mimo záchodek omyjte tato místa octovou vodou, která nejen slabě dezinfikuje, ale především odstraňuje pachy. Nikdy nepoužívejte voňavky - to je výzva k boji o většího smraďocha.
Řada chovatelů se ke kastraci rozhodne v období, kdy se povaha fretky teprve formuje
V době dospívání prakticky každá fretka kouše a používá z bujnosti své chemické zbraně. Vhodnější je počkat s kastrací nejméně do jednoho roku věku, kdy se naprostá většina fretek zklidní i bez kastrace a podobně radikální zásahy nejsou nutné. V každém případě není vhodné provádět kastraci dříve než v 6-8 měsících (podle velikosti a vyspělosti) a přimlouvám se, aby chovatelé počkali nejméně do 12-14 měsíců, zda se situace neupraví sama. V tomto věku se totiž zklidní většina samců, nejen ti kastrovaní.
Hormonální implantát Suprelorin
V posledních letech se začíná užívat nejen pro samičky, ale i samce k ukončení říje.
A jaké mám osobní zkušenosti?
Můj první sameček Ferda nebyl kastrovaný a zanechal po sobě přes třicet dětí a nejméně tolik vnoučat a pravnoučat. V pubertě kousal a smrděl jako každý freťák, ale v dospělosti postupně značkoval méně a méně a dala bych za něj ruku do ohně, že nikoho nekousne. V současnosti mám doma nekastrovaného samce Čendu, který také zpočátku značkoval a používal pachové žlázy, ale dnes už to doma nedělá. Když se na procházce nepohodne s jiným samcem, mocně si na něj "foukne” a já musím prát náš cestovní baťůžek (osobně to nepovažuji za životní tragédii).
.
To, že občas kouše, nepovažuji ani tak za následek ne-kastrace, ale spíš tří let prožitých v metrové kleci v útulku. Nenaučil se totiž hrát si s hračkami a jediná hra, kterou umí, je na kousanou (není to ve zlém, prostě mě jemně okusuje, stejně jako většina kunovitých šelem). Máme doma ještě dvě samičky s pachovými žlázami a nepoužijí je častěji než jednou za cca dva měsíce (spíš omylem, třeba při vyprazdňování na písečku). Nečiní mi nejmenší potíže jednou za dva měsíce vyvětrat.