Diety pro fretku
Dieta se většinou ordinuje při zažívacích problémech (zvracení, průjmy). V takovém případě se obvykle nechá zvíře zhruba jeden den bez potravy, aby se celý žaludeční trakt trochu zklidnil. Vždy ovšem musí mít přístup k čerstvé vodě!!
Dieta při onemocnění trávicícho traktu (průjem, zvracení)
Postupně se začne podávat:
-
malé množství vařeného kuřecího masa, které můžete posekat na drobné kousky. Pokud ho fretka přijímá a nezvrací, můžete při příštím krmení opatrně přidat
-
malé množství vařené rýže. Pokud snáší i tuto kombinaci, může dostat ještě
-
vařenou mrkev
Tato strava by měla bohatě stačit a není nutné experimentovat s přidáváním dalších potravin.
Pokud průjem nebo zvracení trvá i přes nasazenou dietu, je samozřejmé, že byste nejpozději třetí den měli navštívit veterináře!!
Může se stát, že vaše fretka dostane nařízenou konkrétní dietu,
např. ledvinovou. V tom případě se poraďte s veterinářem, jaké druhy masa a příloh jsou vhodné, nebo zda vám doporučí některou z hotových veterinárních diet (například značka Hill´s pro kočky). Ty mohou být méně chutné, případně zvířátko může být tak zesláblé, že odmítá potravu. Pak je potřeba konzervovanou dietu jemně umixovat s trochou vody a podávat velkou injekční stříkačkou na kořen jazyka (pokud jí dáte na střed nebo špičku, snadno ji vyplivne).
Další může být třeba dieta "vyživovací"
Ta může být nutná po operaci, nějakém vážnějším onemocnění nebo v době, kdy fretka běžnou potravu z nějakého důvodu odmítá (a nemysllíme tím "rozmazlenou" nebo zmlsanou fretčí princeznu).
Když zvíře z některého výše uvedeného důvodu výrazně ztratí na váze a je potřeba jej "vykrmit", aby zesílilo a rychleji se zotavilo, můžete zkusit podávat například mimořádně výživnou konzervu A/D Hill´s, doporučovanou i veterináři. Fretkám většinou (po počáteční nedůvěře v cokoli nového) i chutná, lépe ji však přijímají naředěnou vodou zhruba v poměru 1:1 nebo i řidčí.
Výhodou této konzervy je to, že se dá v případě nutnosti, když fretka sama jíst odmítá nebo je na to příliš slabá, snadno zkrmit za pomoci stříkačky rovnou do tlamičky.
Pokud má vaše fretka naopak nadváhu
a má nařízenou dietu, aby zhubla, je samozřejmostí vynechat všechno, co fretky stejně nemají jíst (např. sladkosti, uzeniny, piškoty, pacholíky), ale i sladké jogurty, sladké ovoce, hrozinky apod. Do čerstvé stravy použijte libové drůbeží maso a zvyšte podíl zeleniny (např. vařená mrkev, cuketa,...), pokud krmíte konzervami, přidejte k nim také zeleninu. Potravu důsledně podávejte dvakrát denně, mezi krmením nenechávejte v kleci zbytky.
Při posuzování nadváhy berte v úvahu, že většina fretek před každou zimou přibere a na jaře opět zhubne. Takové sezónní kolísání hmotnosti až o 30 procent je u fretek normální!