Hyperestrogenismus (dlouhá říje)
Petra Nerandžičová
V době, kdy u nás tento zdravotní problém nebyl příliš známý, nedožívala se v jeho důsledku většina samiček fretek více, než čtyř let. Dnes o něm naštěstí většina chovatelů a veterinářů ví, ale bohužel stále ještě ne všichni.
Příčina
U fretek se vajíčka uvolní až v důsledku krytí, a tak v případě, že ke krytí nedojde, může říje samičky přetrvávat i po velmi dlouhou dobu. Dlouhodobé působení vysoké hladiny pohlavních hormonů estrogenů má však velmi nepříznivý vliv na kostní dřeň. Potlačuje zde vývoj krevních buněk, a to do té míry, že může i nevratně narušit krvetvorbu. Pokud není včas zahájena léčba, může samička dokonce uhynout, proto se nedoporučuje nechat ji v říji déle než čtyři týdny (říji lze ukončit hormonálně, viz kap. Ukončení říje) a samičky, které nejsou určeny k chovu, nechat raději kastrovat.
Příznaky
... hyperestrogenismu odpovídají z velké části příznakům chudokrevnosti:
,
samička začne být zesláblá, apatická, odmítá potravu, hubne, má bledé sliznice (ouška, jazýček, dásně…). V pozdější fázi onemocnění ztrácí srst a mohou se objevit známky narušené srážlivosti krve: podkožní krváceniny („modřinky“), černá dehtovitá stolice (tzv. melena) tvořená zčásti natrávenou krví (v důsledku krvácení do střev).
Výsledky vyšetření
Kromě zjevných příznaků a přetrvávající říje může tuto diagnózu potvrdit vyšetření krve, při kterém se určuje z malé kapky krve procento krevních buněk - hematokrit. Optimum je okolo 52 %, přípustné rozmezí je 42 61 %. Pokud je hematokrit vyšší než 20 % je naděje na uzdravení poměrně uspokojivá, pokud klesne pod 14 % je naopak velmi malá.
Léčba
Nejlepší je samozřejmě tomuto onemocnění předcházet a nenechat samičku příliš dlouho v říji. Pokud jsou krevní testy v normě, je možné přistoupit ke kastraci, v opačném případě může být nutná další podpůrná léčba (transfúze krve, podávání železa a vitamínu B, steroidů aj.).