Parazit vnější i vnitřní - ochrana
Klub chovatelů a příznivců fretek © 2010
Fretky, stejně jako jiná zvířata, trápí nejrůznější parazité. Asi nejvíc jim i nám "dává zabrat" ušní svrab, o něco menší problém je s klíšťaty a blechami, vnitřní parazité fretky trápí z uvedeného nejméně.
Vnější parazit a jak na něj
KLÍŠŤATA a BLECHY
* ADVOCATE SPOT ON (Imidacloprid a Moxidectin)
Balení: plastové pipety
Účinnost: viz příbalový leták
Dávkování: viz příbalový leták
* FRONTLINE spray (Fipronil)
Balení: 100 ml , 250 ml
Účinnost: klíšťata: až 4 týdny, blechy: 6 týdnů
Dávkování dle velikosti balení a hmotnosti fretky:
100 ml = 6 stisků na 1 kg živé váhy
250 ml = 2 stisky na 1 kg živé váhy
* FRONTLINE SPOT ON (Fipronil)
Balení: plastové pipety
Účinnost: klíšťata: až 4 týdny, blechy: 5 týdnů
Dávkování: dle hmotnosti fretky
* FIPRON spray (Fipronil)
Balení: 100, 250ml
Účinnost: viz příbalový leták
Dávkování: viz příbalový leták
SPOT ON = PIPETA – kapička účinné látky kápnutá na kůži, která se vstřebá do krve (Stronghold), či do kožního mazu (Frontline) a chrání pak celé zvíře.
Na vyhubení blech, jejich larev a vajíček z pelíšků a míst, kde se fretka pohybuje, je vhodné použít např. ARPALIT SPRAY. Postřik je nutné za 14 dní opakovat, v tu dobu se líhne další generace blech.
Jak na UŠNÍ SVRAB najdete v samostatném odkazu.
Vnitřní parazit a jak na něj
Fretky naštěstí nejsou příliš často hostitelem některého z vnitřních parazitů. Jedná se zejména o kokcidie, toxoplazmózu, tasemnice, škrkavky, roupy, měchovce atd. Větší riziko jakéhokoli parazitárního onemocnění hrozí u zvířat, která jsou:
- v kontaktu s jinými zvířaty, zejména psy a kočkami
- v kontaktu s vnějším prostředím
- krmena syrovým masem (BARF)
Léčbu vnitřních parazitů nikdy nezahajujte sami na základně domněnky
Jakákoli chemie fretky zbytečně zatěžuje, navíc vnitří parazit opravdu u fretky nebývá častý. Jestli máte podezření, vnitřního parazita lze prokázat jednoduchým vyšetřením (obvykle trus, výjimečně krev) u veterináře. Teprve na základě výsledků vyšetření se zahajuje léčba, vhodný preparát a jeho dávkování vám poradí veterinář.
Že fretka trpí nějakým vnitřním parazitem, zjistíte nejčastěji podle neobyklých hovínek - mají "divnou" barvu nebo strukturu, objevíte v nich vajíčka apod. Fretka může následkem napadení nějakým parazitem také začít "záhadně" hubnout nebo ztrácet srst. Takhle může fretku sužovat třeba i silné zablešení nebo velké množství klíšťat, které občas vídáme u nalezených fretek.
Ochrana před sužováním parazity
Nejjednodušší způsob, jak zajistit, aby fretka žádným vnějším ani vnitřním parazitem netrpěla zbytečně dlouho, je pravidelná kontrola uší a rozbor trusu, například jako součást preventivní prohlídky u veterináře.