Ohlédnutí...
Silvie Kožichová
Letos v červenci náš Klub oslavil (vlastně zatím spíš nijak neoslavil) desetileté výročí svého vzniku.
Historická fakta
Klub chovatelů a příznivců fretek coby občanské sdružení oficiálně vznikl registrací stanov Ministerstvem vnitra ČR dne 18. 7. 2002. Hlavní zásluhu na tom měla Petra Nerandžičová (Královcová), jedna z průkopnic chovu fretek u nás a dlouholetá předsedkyně Klubu. Z první desítky původních členů zbývají stále tři – Petra Královcová, Pavlína Kasslová a Hana Kučerová.
Celkem za všechny roky Klubem prošlo 277 členů, k 31. 12. 2011 jsme měli 57 platících. Ve vedení Klubu se postupně vystřídaly tři předsedkyně – Petra Královcová, Vendula Linková a Ilona Štaubrová (Majda). První Ferretnews vyšly ještě dřív než byl Klub oficiálně založen – v dubnu 2002. Dnes držíte v ruce (tedy pardon, pokrok nezadržíš, možná na ně jenom koukáte na monitoru) padesáté druhé číslo.
První webové stránky Klubu byly zprovozněny hned na podzim roku 2002, oblíbené diskusní fórum pak v roce 2003.
Tolik suchá řeč čísel.
Zatímco výše uvedené údaje jsou pevně dané, posuzování úspěchů a proher je vždycky subjektivní záležitost (takže zbytek tohoto článku byste si vlastně měli dopsat sami).
Nezdary
Začnu od těch problematičtějších témat a činností, kde podle mého názoru máme rezervy:
- výstavy
- chovatelské stanice
- odchov mláďat všeobecně
Klub sice uspořádal dvě úspěšné mezinárodní výstavy, v současné době je ovšem potenciálních pořadatelů výstav víc a zájem o ně spíše klesá. Navíc výstavy zdá se nejsou naší parketou, ale ani hlavním zájmem většiny členů.
Stále se nám nepodařilo zprovoznit kvalitní a funkční plemennou knihu, aby bylo možno dlouhodoběji sledovat chovy. Také v oblasti chovatelských stanic jsme mezi členy nenašli shodu, takže jejich zřízení jsme zatím odsunuli na neurčito. Do značné míry je to otázkou priorit – a těmi byla a je spíš péče o opuštěná zvířata a snaha rozmluvit nezkušeným chovatelům odchov mláďat, o která se potom neumějí postarat.
Další oblast, ve které zatím moc nevítězíme je
- boj s lidskou hloupostí
Ať už jde o již zmíněné začátečníky, kteří s nadšením a bez zkušeností množí fretky aniž by se potom o ně dokázali postarat a najít jim nové majitele, nebo marný boj s nezodpovědnými provozovateli obchodů se zvířaty, kteří mají v obchodech zvířata ve zcela nevyhovujících podmínkách a je jim to naprosto jedno, až po boj proti velkomnožitelům zvířat, kteří ty obchody s nadšením zásobují. Tohle všechno je běh na dlouhou trať a taky nám na to dost často chybějí lidi.
Úspěchy
Osvěta
Každopádně Klub myslím za ty roky udělal ohromný kus práce na poli chovatelské osvěty. V začátcích jeho působení Petra neúnavně vysvětlovala, že fretky není možno živit kuchyňskými zbytky či houskou namočenou v mléce, že říji samičky je potřeba ukončit… Postupně jsme se propracovali k veterinárním okénkům se základními informacemi o nejčastějších zdravotních problémech. Současné klubové webové stránky jsou plné stále aktualizovaných a kvalitních informací.
Chovatelům je k dispozici zmíněné diskusní fórum, kde je možné nalézt spousty praktických zkušeností nebo se zeptat na problém ostatních fretkařů. Snažíme se varovat před nebezpečnými nebo nevhodnými vakcínami a léky (Canvac, Otospectrine), v případě Canvacu se nám podařilo dosáhnout, že se varování před očkováním fretek touto vakcínou objevilo i v příbalovém letáku.
Osvětu "pácháme" i prostřednictvím médií. Petra Nerandžičová vydala několik úspěšných knih o chovu fretek, publikovala celou řadu článků. Naši (odvážní) členové se svými fretkami byli aktéry několika televizních pořadů různých televizí, včetně ranního živého vysílacího bloku.
.
Pomoc fretkám v nouzi
Druhou oblastí, kde si, myslím, vedeme velmi dobře, je pomoc fretkám v nouzi. Od začátku fungování Klubu se Petře dařilo hledat nalezeným fretkám nové majitele. Ostatně jedna z prvních rubrik ve Ferretech se jmenovala "Fretky ze sekáče" a popisovala příběhy adoptovaných fretek.
Později byl založen také speciální fond, FOFR (fond ohrožených fretek), z něhož lze hradit veterinární a jiné nezbytné výdaje dočasným majitelům. A dnes již máme – tedy prakticky jenom díky obětavosti a ochotě Marcely Veselé – také Fretčí útulek Flubko.
Tyhle aktivity nám pomáhají financovat i nečlenové, sponzoři a dárci. My sami na pomoc fretkám vyrábíme a pak prodáváme na našich akcích třeba placky, trika, frexeso nebo kalendáře.
Na našich stránkách funguje pro ztracené fretky a jejich majitele také hojně využívaná rubrika Ztrát a nálezů.
V.
Baví nás zábava i charita
Daří se nám pořádat různé akce pro naše členy i veřejnost, jako jsou například valentýnská setkání či pálení čarodějnic nebo podzimní srazy. Každoročně se účastníme Indiánského léta v motolské nemocnici, kde se hospitalizované děti mohou s fretkami pomazlit, dozvědět se o jejich chovu a v rámci výtvarné dílny si vyrobit upomínkové předměty s motivem fretek.
Další akce pořádají jednotliví členové – ať už jsou to návštěvy domovů důchodců či mateřských školek nebo všemožná neformální setkání a společné procházky.
Udělali jsme pro fretky a jejich chovatele hodně nebo málo?
A jaká bude budoucnost Klubu?
To přece záleží na každém z nás!
FERRETNEWS č. 52, srpen 2012