Operace fretky - péče před i po
Vendula Linková, konzultace MVDr. Lenka Chylíková
Příprava fretky na operaci a péče o fretku po operaci,
jak se postarat o fretku po narkóze.
PŘED KAŽDOU OPERACÍ
je nutné, aby byla fretka lačná (aby hladověla). Vzhledem k tomu, že fretky mají krátký zažívací trakt, a tím pádem i rychlý metabolismus (průchod potravy zažívacím traktem trvá zhruba 4 hodiny), není třeba, aby fretka před výkonem hladověla příliš dlouho.
Naopak dlouhodobější znemožnění příjmu potravy a tekutin vede ke zhoršení celkového stavu fretky a následně může vést ke komplikacím při operaci nebo horší pooperační rekonvalescenci.
Fretky velmi mladé, vysoce březí a fretky s nemocnými játry a slinivkou dokonce nesmějí hladovět vůbec. Zejména v takových případech je „menším zlem“ malá porce lehce stravitelné diety, než dlouhé hladovění.
.
Lačnění fretky před operací
je důležité z několika důvodů. Je žádoucí, aby byl žaludek při operaci vyprázdněný (neobsahoval žádnou potravu). V opačném případě může dojít během narkózy ke zvracení a následnému vdechnutí potravy, které vede buď k udušení nebo ke vzniku závažné a někdy i smrtelné aspirační pneumonie (zápal plic zapříčiněný vdechnutím zvratků).
Vyhladověním se předejde tomu, aby v průběhu operace nedošlo k odchodu moči či stolice a tím pádem ke znečištění operační rány. Délka lačnění je závislá nejen na typu operace, která fretku čeká, ale i na typu anestézie, kterou veterinář použije. Konečnou dobu tedy vždy určuje lékař.
Před lehčími operačními výkony
(např. kastrace), je doporučená doba lačnění 2-3 hodiny. Někteří veterináři dovolují fretkám v den operace jíst a pít až do příjmu na veterinární kliniku, protože vědí, že než se fretka dostane na operační sál, uplynou další nejméně 2 hodiny. Domluvte se přímo s operatérem, pokud je to možné.
Před komplikovanějšími operačními výkony
(např. střevní operace či jakékoliv operace na trávicím traktu), je doporučená maximální doba lačnění 4-6 hodin. Je delší proto, aby byl vyprázdněn nejen žaludek, ale i střeva, a to zejména pokud fretka podstupuje operaci střev.
Někdy se chovatelé fretek setkávají s tím, že veterinář před operací požaduje, aby fretka lačnila 12 nebo dokonce 24 hodin. Takto dlouhé hladovění je naprosto běžné před operacemi psů, ale naprosto nevhodné před jakoukoliv operací fretky!
PO OPERACI
Probouzení fretky z narkózy
je součástí operačního zákroku. Probouzení v teplém a klidném boxu veterinární kliniky by tedy mělo být standardem, který je v ceně zákroku a který je nutné vyžadovat!
Pokud se přesto s operatérem domluvíte jinak a domů si odvážíte fretku ne zcela probuzenou (fretka pospává, je malátná, „motají“ se jí nožičky,…) uložte ji tak, aby byla v klidu a teple, aby si při probouzení neublížila (odněkud nespadla atp.) a sledujte, zda dýchá a nezvrací.
U fretky je po operaci potřeba ohlídat:
- zvracení
Pokud si domů vezete fretku po narkóze, dejte pozor na to, aby při případném zvracení nevdechla zvratky. Nenechte ji tedy po dobu probouzení ležet na zádech a nenuťte jí jídlo a pití, dokud se úplně neprobudí. Zvracení po narkóze je závislé na použitém preparátu a na citlivosti jedince. - podchlazení
Vlivem anestézie a operace může být fretka prochladlá, zejména pokud operace trvala déle. Proto ji udržujte v teple (teplý pelíšek, ručník, případně ohřívací láhev nebo petlahev s teplou vodou). - vylučování moči a stolice
Vždy sledujte, zda obojí funguje. Po operacích na trávicím traktu se sleduje četnost a podoba stolice, tedy zda fretka vůbec stolici má a zda v ní není příměs čerstvé (červená) či natrávené (černá) krve. - kontrola operační rány
Bezprostředně po operaci sledujte, zda nedochází ke krvácení z rány.
Několik dní po operaci se mohou objevit známky zánětu - operační rána a její okolí jsou zarudlé, zatvrdlé, mohou být na pohmat bolestivé, může ale nemusí vytékat hnis. Rozsáhlejší zánět budou zřejmě provázet i celkové příznaky: únava, nechutenství, zvýšená teplota.
Při výskytu krvácení nebo příznaků zánětu navštivte veterináře! - jídlo a pití
Fretka může začít po operaci jíst a pít v závislosti na typu použité anestezie a provedeného výkonu. Po lehčích výkonech (kastrace atp.), může většinou začít jíst a pít hned po úplném probuzení.
Následujících pár dní sledujte, zda fretka opravdu jí a pije - některé dělají drahoty, hrají si na "uražené".
Po operacích na trávicím traktu bude nutné přinejmenším prvních pár dnů stravu upravit spíše na kašovitou - máčené granule, vařené mleté kuřecí maso, výživová konzerva A/D Hill’s apod. Více o požadované dietě vám sdělí veterinární lékař. - fyzická aktivita
Sledujte, jak se fretka k operační ráně chová, zda ji nekouše či neškrábe a zda nevyvíjí nějaké rizikové aktivity jako šplhání, skoky...