Radíme chovatelům fretek
Co mě s fretkou čeká?
Většina lidí se jako první zeptá:
"A smrdí fretka?"
Ano, samozřejmě! Jako každý živočich i fretka má svůj specifický pach. Fretka udržovaná v čistotě ale není cítit o nic víc, než jiné zvíře. Většina těch, kdo chovají současně s fretkou i kočku dokonce tvrdí, že kočka je cítit podstatně víc, někomu zase víc "smrdí" pes - a to i tehdy, když zrovna nezmokne.
Co fretka potřebuje?
Fretku můžete chovat v bytě stejně jako kočku nebo psa. Pokud chcete, aby byla opravdu váš zvířecí mazlíček a přítel, je to bezpochyby vhodnější způsob chovu než ve venkovní voliéře, i když i to je možné.
Jak o fretku správně pečovat?
Jistě chcete, aby vaše fretka byla zdravá, silná a spokojená.
Ale jaká péče o fretku je ta správná?
Co dělat a co naopak ne, aby moje fretka byla zdravá?
Kde a jak pořídím fretku?
Dospěli jste k rozhodnutí, že fretka je to správné zvíře právě pro vás. Nejste nijak úzkostlivě čistotní a nebojíte se ostrých zoubků malé provokatérky, protože už víte, že vás neukousne.
Jednu nebo víc fretek?
Rozhodli jste se, že si pořídíte fretku, nebo už ji doma máte. Jste zodpovědní a láskyplní chovatelé, kteří dbají, aby jejich zvířátku nic nechybělo. Sledujete správné složení stravy, odměňujete fretku vhodně zvolenými pamlsky, víte a poznáte, kdy je potřeba jít na veterinu, a všestranně se svojí fretce věnujete.
Přesto máte pocit, že fretce neposkytujete vše, co potřebuje nebo co by ráda.
Doporučená očkování a očkovací schémata
- fretku očkujte proti vzteklině (v ČR střídavě je a není povinné ze zákona, rozhodně ale doporučujeme nejen kvůli případným nepříjemnostem při pokousání či poškrábání třeba malého dítěte)
- očkujte fretku i proti psince, je pro ni smrtelně nebezpečná, nákazu můžete přinést domů na botách nebo oblečení (stejně jako ušní svrab).
Kouše a je to čuně!! Výchova fretky
Všichni kolem Vás mají hodné, nekousavé, čistotné fretky, které dokázali skvěle zvládnout a vychovat. To jen Vy jste totálně selhali - ve výběru správného zvířete, v jeho výchově k čistotnosti nebo poslušnosti.
Nebezpečí pro fretku - doma
Fretky jsou zvědavé a často vlezou i tam, odkud se samy nejsou schopné dostat, proto je potřeba se zamyslet, ještě než si fretku pořídíte, co by ji mohlo ohrožovat.
Nebezpečí pro fretku - venku
Pobyt venku bývá pro většinu fretek velmi vzrušujícím pestřením dne. Ocení podvečerní procházku v lese nebo městském parku, ale i krátké proběhnutí u domu na zahradě.
Našel jsem fretku, co teď?
Našli jste zatoulanou ztracenou fretku, nebo spíš ona si našla Vás, a Vy nevíte, co si počít?
Ztratil jsem fretku! Co dělat?
Tyto rady by vám mohly pomoci zaběhnutou a ztracenou fretku najít a vrátit domů.
Kdy jít k veterináři?
Návštěva veterinárního lékaře může být pro chovatele poměrně stresujícím zážitkem.
Důvody k návštěvě veterináře bývají různé:
Doporučení veterináři
Výběr vhodného veterinárního lékaře by v ideálním případě měl předcházet vlastnímu pořízení fretky. Veterinářů, kteří opravdu fretkám rozumějí, je bohužel stále ještě jako šafránu, a tak jeden z nejčastějších dotazů zní:
Cestování s fretkou
Cestování s fretkou není žádná legrace, takže začneme drsně:
Odchov krok za krokem
Kvalitní odchov fretek není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Snahou všech chovatelů by měla být především zdravá fretka s dobrou povahou.