Nebezpečí, která na fretku číhají doma
Anna Gallusová
Fretky jsou zvědavé a často vlezou i tam, odkud se samy nejsou schopné dostat, proto je potřeba se zamyslet, ještě než si fretku pořídíte, co by ji mohlo ohrožovat.
Mají mnohdy horší pud sebezáchovy než malé děti, za to jsou ale mnohem zvědavější. Takže v podstatě platí - před čím byste chránili malé dítě, před tím musíte chránit i fretku. A naopak - i byt je třeba "chránit" před škodami, které může fretka napáchat na něm.
První důležitá otázka zní: bude fretka v kleci či na volno?
Byt, kde žije fretka na volno, je potřeba zajistit mnohem lépe, protože se v něm fretka pohybuje bez dozoru. Rozhodně ale neplatí, že fretka, která bydlí v kleci, je v absolutním bezpečí, i pro ni je třeba zabezpečit byt a další vybavení domácnosti tak, aby se jí při volném výběhu nic nestalo.
Základním pravidlem je rozměr 2 cm
Samičky, o dost drobnější než samci, jsou takovou mezerou schopné prolézt a miminka jsou ještě menší. "2 cm" platí jak u skulin mezi nábytkem, tak i u roztečí mříží klece.
Je lepší, když jsou takto malé škvíry ucpané (nikdy nepoužívejte hadry, molitan či polystyren, viz níže), a to do výšky nejméně 80 cm. Nezapomínejte na mezery mezi žebry topení či u dveří bez prahu. Nespoléhejte na rčení, že kudy proleze hlava, projde i tělo. Mnohým fretkám se takový omyl stal osudným.
V domácnosti jsou pro fretku velkým nebezpečím:
- škvíry všeho druhu (za nebo pod nábytkem, za topením, v bytovém jádře, mezi mřížovím klece...), hrozí udušení
- elektřina (zásuvky a kabely) a elektrospotřebiče - myčka, pračka, lednice, žehlička, klimatizace, ...
- nechráněné výšky - pády ze záclon a skříní nebo ven z oken či lodžií
- přílišné teplo nebo přílišný chlad
- nevhodná strava - lidské jídlo nebo nejedlé "pochutiny" jako je např. guma, krémy,... mohou fretku poškodit nebo i zabít (podívejte se, co je naopak pro fretku vhodná potrava a pamlsky)
- bytové jádro, zejména WC, hrozí utopení v záchodové míse
- čistící prostředky, léky, kosmetika, igelitové sáčky, jedovaté rostliny, ...
- plíseň (pro fretky silně toxická), nejčastější zdroj - vlhké granule, pozor na kapání vody do misky
Znáte i venkovní nebezpečí pro fretku?
Při výběru klece pro fretku je třeba dbát
na její budoucí bezpečnost. Fretky se pokoušejí z klece dostat a bohužel se u větší rozteče může stát, že prostrčí mříží hlavu, dál pak nemohou a udusí se. U dospělých samců takové nebezpečí tolik nehrozí, ale ti zase mají svá specifika. Stává se, že samci, zvláště říjní, se mohou zaseknout při lezení do klece či po kleci za penis a způsobit si vážné zranění.
Další částí klece, na kterou je třeba se soustředit, je vchod a jeho zjištění před náhodným otevřením. Fretky jsou velmi vynalézavé a důmyslné, co se záhadného vytracení z klece týká. Některé klece je proto lépe zabezpečit karabinou či zámkem. I částečné otevření dvířek může být pro fretku nebezpečné.
Některé klece mají nedostatečně silné mříže a fretka je může překousat. Takové klece rychle vyměňte za "fretkovzdorné".
V kleci pro fretku nejsou nebezpečné jen mříže
ale velmi často i textilie, kterými jsou fretčí obydlí vybavené. Některé fretky mají zlozvyk okusovat pelíšky nebo je likvidovat drápky až na molitan, kterým jsou některé pelechy vycpané a podobně. Při takovéto činnosti je třeba vyzkoušet různé druhy textilií a zjistit, které fretce "nechutnají". Pozřený kus látky či molitanu může fretce ucpat střeva a to mívá fatální následky.
Stejně opatrní buďte při zateplování venkovního obydlí pro fretky například polystyrenem. Fretky si s ním rády hrají, líbí se jim jeho skřípavý zvuk a mohou ho i jíst. Totéž platí i u houbiček na mytí nádobí, které jsou pro fretky neuvěřitelně lákavé, a jiných podobných materiálů v domácnosti.
Jestliže máte podezření, že fretka spolkla
některý výše jmenovaný materiál, podejte jí větší množství projímavých past (maltsoft, bezopet), někteří chovatelé radí jako první pomoc použít tuk nebo olej.
Sledujte, jestli se vyprázdní, ale jakmile nežádoucí látka nevyjde přirozenou cestou ven a fretka začne zvracet, je nutná co nejrychlejší návštěva veterináře, fretce hrozí smrt!
Při výrobě domácích voliér pro fretku
je třeba se zamyslet nad pevností a velikostí ok použitého pletiva.
Pokud se jedná o voliéru pro venkovní využití, platí minimálně stejná nebo raději přísnější pravidla jak pro klece a voliéry do interiéru.
Největším nebezpečím je pro fretku v domácnosti
... sám člověk. Buďme opatrní, kam šlapeme, sedáme si, co zavíráme, otevíráme a mějme se stále na pozoru, kde zase ta chlupatá příšerka lítá.