Očkování fretek
Petra Nerandžičová
Fretky se běžně očkují proti vzteklině a psince. Zatímco proti vzteklině se používají usmrcené vakcíny, očkování proti psince by mělo probíhat vakcínami obsahujícími modifikovaný živý virus propagovaný na kuřecích embryích (modified live virus of Chick embryo cell origin).
v záložce O fretce najdete také očkovací schémata
seznam registrovaných vakcín proti vzteklině s dobou jejich účinosti
Žádná z takto připravených vakcín (Eurican, Trivirovax) není v ČR registrována pro použití u fretek, nicméně v zahraničí proběhly studie, které prokázaly jak jejich bezpečnost, tak účinnost.
Méně vhodné ale relativně bezpečné jsou vakcíny propagované na opičích Vero buňkách (Biocan, zkoušený u fretek v rámci studie na VFU v Brně, viz Bioveta, říjen 2004).
Velmi rizikové jsou vakcíny propagované na psích buněčných liniích (Canvac). Protože fretky jsou obecně velmi citlivé vůči virům, může u nich atenuovaný virus pomnožený na psích buňkách vyvolat psinkové příznaky.
Naprosto nevhodné jsou usmrcené vakcíny, které nevyvolají dostatečnou imunitní reakci.
Nadějná vakcína pro fretky
V současné době v ČR bohužel nedostupná DNA-rekombinantní vakcína Purevax-D. Jde o monovalentní vakcínu, ve které je jako vektor použit Canary Pox virus, nesoucí Ha a F glykoproteiny psinkového viru; riziko infekce je nulové, také výskyt anafylaktických reakcí je velmi příznivý – pouze 0,3%. Jediným rizikem je zde obsah gentamicinu, který mohou fretky špatně snášet.
.
|
.
Postvakcinační psinka (psinka jako následek očkování)
Pokud přece jen dojde k tomu, že je fretce aplikován Canvac a ona v důsledku toho onemocní psinkou, aplikuje se podpůrná léčba ATB (prevence sekundárních bakteriálních infekcí), Apaurin k tlumení nervových příznaků a další symptomatická léčba. Prognóza je nicméně velmi nepříznivá, i v případě přežití hrozí trvalé následky.
K typickým projevům onemocnění psinkou v důsledku vakcinace patří:
-
okolo desátého dne po očkování projevy podobné nachlazení
-
okulonasální výtok
-
konjuktivitis
-
vyrážka na bradě
-
pruritus
-
zhruba dva týdny po očkování epileptiformní záchvaty, konvulze, výkřiky, apatie nebo naopak nadměrná aktivita, melena
-
úhyn
Psinka je pro fretky onemocnění s téměř 100% úmrtností!
Pokud se setkáte s úhynem fretky po vakcinaci kteroukoliv psinkovou vakcínou, je vhodné nechat v rámci pitvy provést průkaz psinky přímou imunofluorescencí a zejména v případě, že se psinka potvrdí, je nezbytné oznámit nežádoucí účinky ÚSKVBL.
Literatura:
-
Svoboda, J., MVDr.: Problematika chovu a chorob fretek. MVDr. Michaela Lišková: Český Těšín, 1998
- Fox, J. G.: Biology and Diseases of the Ferret. Lippincott Williams and Wilkins, 1998
- Gill, J. M., Hartley W. J., Hodgkinson N. I. L.: An outbreak of post-vaccine suspected distemper-like encephalitis in farmed ferrets (Mustela putorius furo). N Z Vet J 36, 1988, str. 173
Internetové stránky:
- http://www.ccac.ca (Canadian Council on Animal Care)
- http://aphis.usda.gov (animal and Plant Health Inspection Service)
- www.ferret.org (The American Ferret Association, Inc.)
- http://veterinarypartner.com (Susan Brown DVM)
- http://2ndchance.info/fervacs.htm (Ron Hines DVM PhD)